
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 4.7 nF |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 2.0066 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Dissipation Factor | 2.5 % |
| Height | 1.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 250 V |
| Thickness | 1.2954 mm |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
Stock: 1669
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25648
Ext.Price$0.25648
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25648 | $0.25648 |
| 10 | $0.11285 | $1.12850 |
| 50 | $0.10715 | $5.35750 |
| 100 | $0.10174 | $10.17400 |
| 500 | $0.08071 | $40.35500 |
| 1000 | $0.07447 | $74.47000 |
| 3000 | $0.06810 | $204.30000 |
| 5000 | $0.06227 | $311.35000 |
| 10000 | $0.05694 | $569.40000 |
